Γ΄ Εθνική: Προελαύνει η Σπάρτη στην κούρσα για το πρωτάθλημα! (ΦΩΤΟ)

Ήττες για Αστέρα Βλαχιώτη και Πανγυθεατικό

Δευτέρα, 21 Οκτώβριος 2019 15:26 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Πορεία πρωταθλητισμού διάγει ο ΠΣ «Η Σπάρτη» στο απαιτητικό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας, καθώς κατέγραψε νέα επιτυχία στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 7ου Ομίλου, οι Σπαρτιάτες επικράτησαν με σκορ 1-0 του Ναυπλίου  στο ντέρμπι κορυφής, καθώς πριν την έναρξη της αναμέτρησης, τις δύο ομάδες χώριζε ένας βαθμός διαφορά (10 έναντι 9).

Ενώπιον περισσότερων από 600 φιλάθλων της, η Σπάρτη έδειξε από την αρχή ποιος θα είναι το «αφεντικό» της αναμέτρησης. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μικελάτος στο 34ο λεπτό, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 72ο  λεπτό. Η έκταση του σκορ θα μπορούσε να πάρει διαστάσεις, αφού οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες να πετύχουν κι άλλα τέρματα με τους Γεμιστό, Μικελάτο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχαν δοκάρι με τον Σωτηρόπουλο στο 78ο λεπτό του αγώνα.

Στο 75ο λεπτό, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι αμυντικού του Ναυπλίου σε προσπάθεια του Σικαλόπουλου, ενώ ακυρώθηκε ένα γκολ των φιλοξενούμενων ως οφσάιντ στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με το «τρίποντο», η Σπάρτη έφτασε τους 13 βαθμούς, ευρισκόμενη σε απόσταση τριών βαθμών από την δεύτερη της βαθμολογίας Ζάκυνθο και τεσσάρων από το Ναύπλιο και Ένωση Ερμιονίδας που μοιράζονται την 3η θέση.

Σημειώνεται ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι βράβευσαν τον προπονητή του Ναυπλίου Αλέξη Μαντζούνη για την προσφορά του, κατά τη θητεία του στο παρελθόν (σσ επί εποχής ΑΕ Πελλάνας-Καστορείου).

Μηδέν γκολ παθητικό
Ιδιαίτερα σημαντικό στοιχείο, όπως επισημαίνει το isports.gr, είναι ότι μετά από τις πρώτες πέντε αγωνιστικές, οι Σπαρτιάτες παρουσιάζουν μηδέν παθητικό στην άμυνα, ενώ στην επίθεση μετρούν οκτώ τέρματα.

ΠΣ «Η Σπάρτη»: Τσιζνιέφσκι, Κακάμης, Βασιλείου, Παναγιωτίδης, Σωτηρόπουλος,  Κάρδαρης (86′ Ρασσιάς), Μπανούσης, Ζαραφέτας (23′ Καρβάλιο), Γεμιστός, Μικελάτος (72′ Αναστασάκος), Σαμπατάκος (45′ Σικαλόπουλος).
Ναύπλιο 2017: Σκαφίδας, Διαμαντής Αν., Καπλατζής Π, Μπούκουρης, Καπλατζής Χ., Κίτoς (78′ Μακαρατζής), Καλιμμάνης (90′ Διαμαντής), Μεγαρίτης, Σιαλμάς, Μουσταφάϊ (46′ Τριανταφύλλου), Κοτσοβός (84′ Μπεντούλης).

Δεν τα κατάφεραν Αστέρας
και Πανγυθεατικός
Αντίθετα, οι δύο άλλοι εκπρόσωποι του λακωνικού ποδοσφαίρου στη Γ’ Εθνική δεν κατόρθωσαν να καταγράψουν βαθμολογική συγκομιδή στην 5η αγωνιστική. Ο Αστέρας Βλαχιώτη έχασε στην Ζάκυνθο από τον τοπικό ΑΠΣ με 2-1, ενώ ο Πανγυθεατικός γνώρισε εντός έδρας ήττα με 3-2 από τον ΠΑΟ Βάρδας, μετά από μια αμφίρροπη αναμέτρηση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής του 7ου Ομίλου:
Παναργειακός – ΑΟ Διαβολιτσίου 0-0
Θύελλα Πατρών – ΑΟ Τσιλιβή 2-4 (38′ Σκεπετάρης, 64′ Σπανός / 7′-53′ Υψηλός, 45 Βερνάρδος, 90′ )
Πανγυθεατικός – ΠΑΟ Βάρδας 2-3 (6′ Σιλά, 32′ Μπουτσικάρης / 8′ Σαμπανέι, 65′, 90+ Παναγάκης )
Πανηλειακός – Διαγόρας Βραχνέϊκων 1-0 (36′ Λούσκος πεν)
ΑΠΣ Ζάκυνθος 1961 – Αστέρας Βλαχιώτη 2-1 (49 Ζυγκερίδης, 90′ Στούρμπης / 37′ Δωματάς)
ΠΣ «Η Σπάρτη – Ναύπλιο 2017 1-0 (34′ Μικελάτος)
ΑΕ Ερμιονίδας – Ολυμπιακός Ζαχάρως 3-0 (39′-88′-90+ Ποζατζίδης)