Γ’ Εθνική: «Όρθιος» στο Ναύπλιο, ολοταχώς για πρωτάθλημα ο Αστέρας! (ΦΩΤΟ)

Νίκες για Σπάρτη και Πανγυθεατικό

Τρίτη, 28 Ιανουάριος 2020 15:10 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Ο Αστέρας Βλαχιώτη ήταν η καλύτερη ομάδα στο εκτός έδρας ντέρμπι κορυφής με το Ναύπλιο, παίρνοντας πολύτιμο βαθμό (2-2) -αν και προηγήθηκε δύο φορές- στον αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή 26/1. Με το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Βλαχιώτη διατήρησε το σημαντικό προβάδισμα των 4 βαθμών από Ναύπλιο και Σπάρτη που ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με 32 βαθμούς. Αξιοσημείωτο είναι ότι μέχρι τον αγώνα με τους Λάκωνες, ο σύλλογος του Ναυπλίου, σε οκτώ εντός έδρας αγώνες στο πρωτάθλημα, μετρούσε ισάριθμες νίκες.

Το σκορ άνοιξε για τον Αστέρα Βλαχιώτη ο Παλιάτσος στο 23΄, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 28ο λεπτό με τον Καλογέρη. Όμως, ο Ραχίμ, με ένα πολύ όμορφο τέρμα, έδωσε πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 50΄. Τελικά, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τελικό 2-2 με τον Καπλατζή στο 80ο λεπτό.

Ο Αστέρας Βλαχιώτη είχε τη στήριξη μεγάλου αριθμού φιλάθλων του, καθώς η διοίκηση της ομάδας οργάνωσε δωρεάν εκδρομή στην αργολική πόλη. Μάλιστα, η διοίκηση του Αστέρα Βλαχιώτη εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία «ευχαριστεί τον φίλαθλο κόσμο της ομάδας που στήριξε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών στο εκτός έδρας ντέρμπι στο Ναύπλιο και τον καλεί να γίνει ο 12ος παίκτης της στο πολύ σημαντικό αγώνα της Κυριακής 2 Φεβρουαρίου με τον ΑΠΣ Ζάκυνθος».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ναύπλιο: Σκαφίδας, Διαμαντής, Παναγόπουλος, Μπουκούρης,Κίτος, Καπλάτζης, Ζαχαράκης, Καλιμάνης, Καλογέρης, Κοτσοβός.
Αστέρας Βλαχιώτη: Διαμαντής, Κουρτέσης, Τζελίδης, Μπριλλάκης, Δημακάκος, Σκεντεράϊ, Αναστασόπουλος, Ραχίμ, Πετζαρομάν, Κεχαγιάς, Παλιάτσος.

ΠΣ «Η Σπάρτη» - Ολυμπιακός Ζαχάρως 2-0
Ο ΠΣ «Η Σπάρτη» επικράτησε με σκορ 2-0 του ουραγού της βαθμολογίας, Ολυμπιακού Ζαχάρως, την Κυριακή 26/1 στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Γεμιστός έγραψε το 1 -0 στο 20΄, ενώ ο Σικαλόπουλος έγραψε το τελικό 2 – 0 στο 62΄.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο «τρίποντο», αν και αγωνίστηκαν με πολλές απουσίες ποδοσφαιριστών λόγω καρτών και τραυματισμών. Με την επιτυχία τους, οι Σπαρτιάτες ισοβαθμούν, πλέον, στη δεύτερη θέση με το Ναύπλιο (32 βαθμοί) και βρίσκονται τέσσερις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Αστέρα Βλαχιώτη.

Η σύνθεση της Σπάρτης:
ΠΣ «Η Σπάρτη»: Κραβαρίτης, Πλατάνας, Ρασσιάς, Καλούσης, Παναγιωτίδης, Κάρδαρης, Κλιγγόπουλος (Κοντογιάννης), Σικαλόπουλος (Γραμματικός), Συρεγγέλας (Σιγαλός), Γεμιστός (Αϊβαλιώτης), Σαμπατάκος.

Πανγυθεατικός-ΑΟ Διαβολιτσίου 2-1
Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε ο Πανγυθεατικός επί του ΑΟ Διαβολιτσίου με σκορ 2-1, σε αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή 26/1 στο νέο Δημοτικό Στάδιο Γυθείου. Με τους τρείς βαθμούς, η ομάδα του Γυθείου αναρριχήθηκε στους 18 βαθμούς, με το όριο παραμονής στη κατηγορία να απέχει, πλέον, μόλις τρείς βαθμούς.

Ο ΑΟ Διαβολιτσίου ήταν αυτός που προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πλαστουργού στο 44′. Ο Πανγυθεατικός έχασε πέναλτι με τον Μπαρόνε στο 55ο λεπτό, όμως ο Ζιβάνοβιτς ισοφάρισε στο 65ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις του αγώνα, ύστερα από ενέργεια του Λάζαρου Μπουρελάκου.

Η σύνθεση του Πανγυθεατικού:
Πανγυθεατικός ΓΣ (Αργύρης Κατσίχτης): Μπαμπούνης, Μπουρελάκος(C), Μπάλας, Μιχελάκος, Γιαταγανάκης,Καρνιάτης, Παναγόπουλος, Ντιόγκο, Μπαρόνε, Ζιβάνοβιτς, Σαχσανίδης

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής του 7ου Ομίλου:
Ναύπλιο 2017-Αστέρας Βλαχιώτη 2-2 (28′ Καλογέρης, 81′ / 23′ Παλιάτσιος, 52′ Ραχήμ)
ΠΣ «Η Σπάρτη»-Ολυμπιακός Ζαχάρως 2-0 (22′ Γεμιστός, 62′ Σικαλόπουλος)
Πανγυθεατικός-ΑΟ Διαβολιτσίου 2-1 (65′ Ζιβάνοβιτς, 90+ αυτογκόλ / 44′ Μπάλας πεν)
ΑΕ Ερμιονίδας-Διαγόρας Βραχνεΐκων 1-1 (44′ Μερκούρη / 51′ Ούτσικας)
Ζάκυνθος-ΠΑΟ Βάρδας 2-0 (47′-61′ Κούνια)
Πανηλειακός-ΑΟ Τσιλιβή 0-0
Θύελλα Πατρών-Παναργειακός 0-1 (45′ Παιδάκης)