Γ΄ Εθνική: «Διπλό» του Μολαϊκού στο ντέρμπι με Πανγυθεατικό

Εξασφάλισε την παραμονή ο Άρης Σκάλας

Πέμπτη, 10 Ιούνιος 2021 16:01 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Ο Μολαϊκός επικράτησε με σκορ 1-0 εκτός έδρας του Πανγυθεατικού στο λακωνικό ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Σωτηρόπουλος στο 85ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Οι Γυθειάτες είχαν δοκάρι στο 30ο λεπτό με τον Σαμπατάκο και καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ με τους Σαμπατάκο, Σουκούλι, Μπερδούση και Πανταζή. Ο τερματοφύλακας του Μολαϊκού Χάμος απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Ζαραφέτα στο 62ο λεπτό, που είχε κερδίσει ο Σαμπατάκος για τον Πανγυθεατικό.

Χρυσός βαθμός παραμονής
για τον Άρη Σκάλας
Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στην Τρίπολη, υπό αντίξοες καιρικές συνθήκες, Παναρκαδικός και Άρης Σκάλας αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ (0-0). Ο βαθμός που απέσπασαν οι Λάκωνες αποδείχθηκε καθοριστικός, καθώς εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία και για την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι  ξέσπασαν σε έντονους πανηγυρισμούς μετά την ολοκλήρωση του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος, όπου η έντονη βροχόπτωση δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών του Παναρκαδικού, οι Αρκάδες είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Μπορεί στο πρώτο μέρος να μην υπήρξαν κλασικές ευκαιρίες, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν δυο καλές στιγμές στο 60′ με τον Στρέμπα και στο 84′ με τον Νάνο. Ο Άρης είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 69′ ο Σαραντόπουλος βγήκε τετ-α-τετ με τον Μάνο, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να σώζει την ομάδα του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Παναρκαδικός: Μάνος, Λιακόπουλος, Τόλιος, Αλένης, Νάνος Παογιαννίδης, Παπαλάμπρος, Στρέμπας, Τσιώλης, Λυμπερόπουλος Δ., Λυμπερόπουλος Ν.
Άρης Σκάλας: Τοπουζλής, Λειμονίτης, Μπριλάκης, Χρήστου, Ζορμπάς, Εμέκα, Ιάτρου, Σαραντόπουλος, Σταμογιάννις, Γουόρντεν, Μανωλάκος

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής του 7ου Ομίλου:
Πανγυθεατικός – Μολαϊκός 0-1 (85′ Σωτηρόπουλος)
Παναρκαδικός – Άρης Σκάλας 0-0
ΑΕ Κηφισιάς – Πανναυπλιακός 7-0 (14′-23′ Κάκος, 19′ Καλλέργης, 48′, 72′, 73, 84′)
Ερμής Μελιγούς – Φοίνικας Ν.Επιδαύρου 3-0 (7′-9′ Κολιόπουλος, 47′ Κατσίρης)
ΠΑΟ Ρουφ – Άγιος Ιερόθεος 0-2 (9′ Αλεξίου, 66′ Μαρτίνος)
Ατρόμητος Χιλιομοδίου – ΑΕ Ερμιονίδας 1-3 (82′ / 8′-90′ Αντωνακόπουλος)

ρεπό: Κορωνίδα Κοιλάδας